Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia

Janusz Majcherek

– Do Polskiego Radia wróciła cenzura – alarmuje Janusz Majcherek. Krytyk literacki i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie po ponad 20 latach zrywa współpracę z programem II PR. Twierdzi, że za wiedzą Krzysztofa Gottesmana z audycji „O wszystkim z kulturą” został wycięty fragment jego wypowiedzi dotyczący antysemickiej nagonki z marca 1968 roku.

Audycja pod redakcją Bartosza Panka została wyemitowana w radiowej Dwójce 30 stycznia br. o godz. 18. Nagrano ją wcześniej. Gośćmi programu byli historyk prof. Marcin Zaremba, krytyk i znawca teatru Tomasz Mościcki oraz Janusz Majcherek. Tematem była 50. rocznica wystawienia „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka w warszawskim Teatrze Narodowym. Od zdjęcia spektaklu z afisza rozpoczęły się tak zwane wypadki marcowe w 1968 roku. – Pod koniec programu, odpowiadając na pytanie prowadzącego, z profesorem Zarembą porównaliśmy nagonkę antysemicką z 1968 roku do obecnej atmosfery panującej w Polsce. Ten fragment audycji został usunięty – mówi „Presserwisowi” Janusz Majcherek. Z trzech niezależnych źródeł dowiedzieliśmy się, że decyzję o wycięciu fragmentu podjął Krzysztof Gottesman, kierownik redakcji publicystyki Programu II.

W e-mailu do Gottesmana Janusz Majcherek zaprotestował przeciwko tej ingerencji i stwierdził, że według niego „zrodziła się ona z przesłanek ideologicznych”. „Wycięcie pointy dyskusji, zwłaszcza wypowiedzi profesora Zaremby i po części mojej, było wynikiem zapędów iście cenzorskich” – napisał Majcherek. Krytyk zapowiedział jednocześnie, że jego „wszelkie związki z II Programem ustają”. Kopię listu Majcherek przesłał także Małgorzacie Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelnej programu II PR.

W ubiegłym tygodniu na zebraniu z zespołem Dwójki Gottesman stwierdził, że e-maila nie dostał. Janusz Majcherek otrzymał natomiast odpowiedź od Małaszko-Stasiewicz. W liście, do którego dotarliśmy, szefowa Programu II pisze: „Nic nie rozumiem. Cóż takiego zdarzyło się wczoraj, że tak bardzo się uniosłeś? (…) Tylko niezrozumiałym dla mnie uniesieniem mogę tłumaczyć sobie konieczność czytania o tajemniczych przesłankach ideologicznych, którym hołduje Dwójka”. Z Małgorzatą Małaszko-Stasiewicz nie udało nam się skontaktować.

Krzysztof Gottesman odmówił „Presserwisowi” skomentowania zaistniałej sytuacji. – To są sprawy korporacyjne. Proszę się kontaktować z rzeczniczką prasową Polskiego Radia” – mówi Gottesman. Rzeczniczka Małgorzata Kaczmarczyk nie odpowiedziała na nasze pytanie, dlaczego i kto podjął decyzję o ocenzurowaniu audycji.

*     *     *

Sprostowanie do artykułu „Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia” z dn. 8 lutego 2018 r.

1) Tekst opublikowany: „Do Polskiego Radia wróciła cenzura – alarmuje Janusz Majcherek”.

Tekst sprostowania: „Nieprawdą jest, że do Polskiego Radia wróciła cenzura. W strukturze Radia nie ma komórki zajmującej się cenzurą publikacji”.

2) Tekst opublikowany: „Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia”.

Tekst sprostowania: „Nieprawdą jest, że Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia. Pana Majcherka nie łączy z Radiem umowa o współpracę”.

3) Tekst opublikowany: „W e-mailu do Gottesmana Janusz Majcherek zaprotestował przeciwko tej ingerencji i stwierdził, że według niego „zrodziła się ona z przesłanek ideologicznych”.

Tekst sprostowania: „Nieprawdą jest, że Krzysztof Gottesman otrzymał e-mail od Janusza Majcherka w tym samym czasie co Dyrektor Programu 2 – Małgorzata Małaszko – Stasiewicz. Janusz Majcherek popełnił błąd w adresie mailowym, przez co wiadomość nie dotarła do adresata”.

Prezes Zarządu-Redaktor Naczelny Polskiego Radia S.A.
Jacek Sobala

Członek Zarządu Polskiego Radia S.A.
Mariusz Staniszewski