Dziennikarze chcieli zapytać premierów o art. 7

Pytanie nie padło

Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów Polski i Węgier, w środę 3 stycznia 2018 roku w Budapeszcie, dziennikarze z Polski chcieli zapytać o uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7 Traktatu o UE wobec naszego kraju. Miała o to spytać dziennikarka TVP Info. Pytanie nie padło.

Dziennikarze z Polski umówili się, że zadadzą Morawieckiemu i Viktorowi Orbánowi pytanie związane z uruchomieniem wobec Polski artykułu 7 Traktatu o UE. – To normalna praktyka na takich wyjazdach, umawiamy się, bo czas na zadawanie pytań jest ograniczony bądź może je zadawać wyznaczona wcześniej liczba osób – wyjaśnia dziennikarz obecny na konferencji, ale proszący o zachowanie anonimowości.

W środę pytania mieli zadawać przedstawiciele TVP Info i Polskiej Agencji Prasowej. O artykuł 7 miała spytać dziennikarka Telewizji Polskiej Małgorzata Gałka. Ale pytania nie zadała.

Dziennikarz innego medium obecny na spotkaniu z premierami wyjaśnia: – Widziałem, jak ktoś z Centrum Informacyjnego Rządu rozmawiał z przedstawicielami PAP i TVP, była jakaś wymiana zdań, słyszeliśmy potem plotkę, że CIR zażądał od telewizji, żeby pytanie o artykuł 7 nie padło.

O blokadę zapytaliśmy Joannę Kopcińską, rzeczniczkę rządu, która odpowiedziała krótko: „Oczywiście nie było żadnej blokady”. Podobną odpowiedź z Centrum Informacyjnego Rządu otrzymali dziennikarze Gazeta.pl.

Czy blokada pytania mogła pochodzić zatem z wewnątrz Telewizji Polskiej? – Moim zdaniem problem nie istnieje. Właśnie w rozmowie z premierem Viktorem Orbánem na antenie Telewizji Polskiej zadano pytanie o artykuł 7 – stwierdził Klaudiusz Pobudzin, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Viktor #Orban w #gośćwiadomości Nauczyliśmy się z historii, że Węgrów, Polaków i inne kraje Europy Środkowej, „utrzymała” kultura chrześcijańska. Jeśli z niej zrezygnujemy, wspólnota węgierska zniknie, dlatego trzymamy się kultury chrześcijańskiej i naszej tożsamości #wieszwięcej pic.twitter.com/zl9q0okYKA

— TVP Info (@tvp_info) 3 stycznia 2018