W nowym składzie Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, powołanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na trzyletnią kadencję, oprócz Mateusza Matyszkowicza są Jacek Bromski i Jarosław Szozda (zgłoszeni przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich), Tomasz Dąbrowski (zgłoszony przez grupę twórców związanych ze studiami animacji na czele z Tomaszem Bagińskim), Jolanta Szymańska (zgłoszona przez Stowarzyszenie Kobiet Filmowców), Andrzej Jakimowski (zgłoszony przez Gildię Reżyserów Polskich), Andrzej Bubeła (zgłoszony przez Kino Oranżeria), Zbigniew Żmigrodzki (zgłoszony przez Studio Interfilm), Krzysztof Turkowski (zgłoszony przez Cyfrowy Polsat), Igor Ostrowski (zgłoszony przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej), Rafał Wieczyński (reprezentujący ministra kultury i dziedzictwa narodowego).
Jacek Bromski, przewodniczący Rady, jako jedyny będzie zasiadał w niej drugą kadencją z rzędu (Rafał Wieczyński w poprzedniej kadencji dołączył do rady w sierpniu br. w miejsce zmarłego Janusza Głowackiego). Z kolei Krzysztof Turkowski był członkiem Rady w latach 2011-2014.
Mateusz Matyszkowicz od lipca br. jest dyrektorem TVP1, natomiast poprzednio przez ponad rok zarządzał TVP Kultura. Od jesieni ub.r. tworzy audycję „Chuligan literacki” w radiowej Trójce, wcześniej przygotowywał i prowadził „Literaturę na trzeźwo” w Telewizji Republika. Ponadto był dziennikarzem, a potem redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, pracował też w „Teologii Politycznej”.
W poprzednim składzie rady PISF było więcej menedżerów z branży mediów: Jerzy Kapuściński (w latach 2011-2015 roku dyrektor TVP2), Edward Miszczak (dyrektor programowy TVN) i Aleksander Myszka (członek rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu, wcześniej m.in. prezes Telewizji Polsat) oraz Tomasz Jagiełło (prezes sieci kin Helios i członek zarządu Agory).
Rada wytycza kierunki działania PISF oraz opiniuje jego roczne plany działalności i sprawozdania, także finansowe.