Apel Stowarzyszenia Wolnego Słowa jest skierowany zarówno do władz mediów publicznych, jak też pracujących tam wydawców, redaktorów i dziennikarzy. Organizacja apeluje „o uczciwe wypełnianie misji publicznej, w szczególności o zapewnienie pluralizmu światopoglądowego i politycznego zarówno wśród zapraszanych gości jak i doboru prowadzących programy i audycje, a także zapewnienie przez zarządy i kierownictwa redakcji wolności słowa, zarówno w pracy redakcyjnej jak i dziennikarskiej”.
– Szczególnie dotyczy to audycji informacyjnych i publicystycznych. Powinny one być niebudzącymi wątpliwości przykładami rzetelnego, uczciwego i obiektywnego przekazu – podkreśla SWS. – Media publiczne powinny stanowić wzór dla wszystkich innych nadawców i wydawców – dodaje.
Organizacja zaznacza, że zawsze opowiadała się za niezależnością mediów publicznych. – Za tym aby określenie „publiczne” odpowiadało treściom przez te media przekazywanym, a nie stanowiło zasłony dymnej dla ich upartyjnienia – precyzuje.
– Dlatego, mamy nadzieję, że m.in. te problemy będą przedmiotem spotkania rad programowych mediów publicznych, zapowiedzianym przez Radę Mediów Narodowych – dodaje SWS.