SDP apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom

"Zachowujcie spokój i rozwagę"

Władze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelowały do dziennikarzy relacjonujących wydarzenia związane z reformą sądownictwa o spokój, rozwagę i powściąganie emocji. Do wszystkich stron konfliktu natomiast – o zapewnienie relacjonującym bezpieczeństwa pracy.

W bieżących wydarzeniach politycznych dziennikarze biorą udział nie tylko jako autorzy relacji. „Gazeta Wyborcza” włączyła się czynnie w protesty, wydając specjalną popołudniówkę dla i o protestujących.

– My po prostu jak zawsze chcemy być z naszymi czytelnikami w tych miejscach, w których dzieje się coś ważnego z ich punktu widzenia. A w Sejmie dzieją się teraz sprawy bardzo ważne dla społeczeństwa i polskiej wspólnoty. To nasi czytelnicy bronią podstawowych wartości, tych, w które wierzymy – tak wydanie darmowego dodatku skomentowała dla portalu Wirtualnemedia.pl Aleksandra Klich, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” zaangażował się w relacjonowanie sporu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim profilu twitterowym mocno skrytykował Jarosława Kaczyńskiego i zachęcał do demonstracji przeciw reformie sądownictwa.

Władze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z postanowiły zaapelować do wszystkich stron, by zapewniły wsparcie i bezpieczną pracę dziennikarzom relacjonującym konflikt. – Przypominamy, że bez względu na ocenę pracy poszczególnych redakcji, każda z nich jest pełnoprawnym elementem systemu prasowego demokratycznego państwa, jakim jest Polska i każda z nich ma prawo do własnej interpretacji wszystkich zdarzeń oraz do rozpowszechniania tych ocen w przestrzeni publicznej – brzmi jedna z tez apelu. SDP przypomina też, że politycy są zobowiązani do „udostępniania dziennikarzom informacji i pomocy im w wykonywaniu dziennikarskich obowiązków”.

Do samych dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje, by – relacjonując bieżącą sytuację polityczną – zachowywali spokój, rozwagę i powściągali emocje przy tworzeniu informacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. – By jak najrzetelniej przekazać Polakom istotę oraz tło aktualnych wydarzeń – kończy się odezwa, podpisana przez zarząd SDP.