GW z bezpłatnym wydaniem specjalnym, DGP rozda część nakładu

20 lipca „Gazeta Wyborcza” (Agora SA) wydała specjalne, bezpłatne wydanie, które było rozpowszechniane pośród protestujących w Warszawie. 21 lipca 12 tys. egz. „Dziennika Gazety Prawnej” (Infor Biznes) zostanie rozdanych na ulicach – w dzienniku będzie dodatek „Cała prawda o reformie wymiaru sprawiedliwości”.

Wydanie specjalne „GW” na jedynce ma hasło: „Wolność Równość Demokracja” na tle biało-czerwonej flagi. Poniżej jest dopisek „Gazeta suwerena, sprzed Sejmu, Pałacu, z ulicy”. Ukazała się w nakładzie 10 tys. egz. i ma osiem stron. Gazeta była rozdawana w Warszawie przez współpracującą z Agorą firmą kolporterską w okolicach Sejmu (ok. godz. 17), pl. Zamkowego (ok. godz. 18) i Pałacu Prezydenckiego (ok. godz. 20).

W wydaniu specjalnym znalazły się m.in. informacje o protestujących organizacjach, o tym, „jak Prawo i Sprawiedliwość zmienia ustrój w Polsce”, zamieszczono też wypowiedzi i zdjęcia protestujących oraz porady dla osób chcących wziąć udział w manifestacjach.

Treści przygotowali głównie dziennikarze związani z „Gazetą Stołeczną”, m.in. Edyta Różańska, Aleksandra Sobczak, Waldemar Paś, Tomasz Chojnowski, Zbigniew Pendel i Jacek Bławdziewicz.

„Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes) ukaże się natomiast w nakładzie zwiększonym o ok. 20 tys. egz., z czego 12 tys. egz. zostanie rozdane na ulicach polskich miast (w Warszawie 5 tys. egz.). Dodatek ma mieć osiem stron, na których zostaną opublikowane teksty tłumaczące, co się zmieni po wejściu w życie nowych ustaw o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

„Przygotowaliśmy rzeczowe zestawienie faktów: porównanie istniejących i planowanych rozwiązań. I ich równie rzeczową analizę. Żeby każdy z nas mógł sam wyrobić sobie zdanie. Ocenić, gdzie i jak – w jakich proporcjach – rozkładają się racje i jakie stoją za nimi argumenty. Zważyć je, zwłaszcza gdy sprawa nie jest jednoznaczna. Odróżnić emocje bądź przekonania od zasługującego na uwagę uzasadnienia. Żebyśmy mogli chłodno i ze znajomością rzeczy przyjrzeć się także wymianie ciosów między władzą a opozycją. Popatrzeć, gdzie jest prawda, a gdzie polityczna demagogia” – pisze redaktor naczelny Krzysztof Jedlak we wstępniaku. Ponadto większa część datowanego na 21 lipca numeru dziennika poświęcona jest reformie sądownictwa.