Wojciech Dąbrowski wysłany na urlop przez Polskie Radio po dociekliwym wywiadzie z Beatą Szydło

Wojciech Dąbrowski

Dziennikarz radiowej Jedynki Wojciech Dąbrowski został poproszony przez przełożonych o wzięcie nieplanowanego urlopu. W piątek w „Sygnałach dnia” przeprowadził dociekliwy wywiad z premier Beatą Szydło.

Informację o tym, że Dąbrowski został wysłany na urlop, podała 300polityka.pl. Według ustaleń serwisu powodem był sposób przeprowadzenia przez dziennikarza wywiadu z premier Beatą Szydło w piątkowych „Sygnałach dnia”. Dziennikarz zapytał szefową rządu m.in. o to, że nie przemawiała na niedawnym kongresie PiS oraz o decyzję UNESCO dotyczącą wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Wojciech Dąbrowski potwierdził serwisowi 300polityka.pl, że został poproszony o wzięcie nieplanowanego urlopu. Zasugerowano mu, że może już nie wrócić do pracy w Polskim Radiu.

Wojciech Dąbrowski wyrzucony z Polskiego Radia po piątkowej rozmowie z premier Szydłohttps://t.co/5Dv6fbxkOf — 300Polityka (@300polityka) 11 lipca 2017

Zapytaliśmy już o tę sprawę rzeczniczkę prasową Polskiego Radia. Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, dodamy je do tekstu.

Przypomnijmy, że w lutym br. Maciej Kluczka został odsunięty od porannych wywiadów z politykami, po tym jak dopytywał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego m.in. o nieobecności na dyżurach poselskich i pracę jego syna. Prezes rozgłośni Filip Rdesiński zapewniał, że dziennikarz jest nieobecny z powodu choroby, jednak Kluczka nie zdecydował się przyjąć propozycji dalszej pracy z stacji.

Negatywnie oceniła tę sytuację Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zarzucając władzom radia nieprzejrzystą politykę personalną zagrażającą wolności słowa. W maju zarząd Polskiego Radia odwołał wicedyrektora Polskiego Radia 24 Krzysztofa Gottesmana i zwolnił dziennikarza Filipa Memchesa, po tym jak w audycji Memchesa gościł Jan Hartman. Według prezesa firmy Jacka Sobali Hartman parę lat temu zaapelował o podjęcie dyskusji na temat legalizacji związków kazirodczych, dlatego nie powinien być zapraszany do mediów publicznych.

Decyzję szefostwa Polskiego Radia wobec Gottesmana i Memchesa skrytykowało wielu dziennikarzy, także ci związani z mediami publicznymi. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poprosił Jacka Sobalę o wyjaśnienia.

Ostatecznie Filipowi Memchesowi zaproponowano powrót do Polskiego Radia 24, na co dziennikarz przystał. Natomiast 24 Krzysztof Gottesman nadal jest zatrudniony w Polskim Radiu jako publicysta.