– Był człowiekiem bardzo ciepłym, rodzinnym, niebywale dbającym o przyjaciół, starającym się ludzi łączyć, a nie dzielić – wspomina go prof. Marian Kisiel, poeta, krytyk literacki, badacz literatury polskiej, pracownik UŚ.
– Bardzo mocno odczuwał, pielęgnował Śląsk, urodził się w Radlinie w bardzo patriotycznej rodzinie. To był jeden z wielkich pisarzy na Śląsku. Po śmierci Netza, po śmierci Kijonki, zostaliśmy osamotnieni – dodaje.
Tadeusz Kijonka w listopadzie 2016 roku skończył 80 lat. Zmarł w piątek 30 czerwca. Był poetą, dziennikarzem, posłem na Sejm, redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Śląsk”, autorem utworów scenicznym oraz Honorowym Ślązakiem Roku. Tytuł otrzymał jesienią 2016 r.
Urodził się 10 listopada 1936 r. w Radlinie koło Rybnika. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Śląsk” założył w 1995 r. , kierował nim do końca 2012 r. W latach 1985-1989 oraz 1989-1991 był posłem na Sejm.
Był poetą, dziennikarzem, posłem na Sejm, redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Śląsk”, autorem utworów scenicznych. Pochodził z Radlina, mieszkał w Katowicach.
Od 1967 do 2013 r. pełnił funkcję kierownika literackiego Opery Bytomskiej. Za swoje zasługi dla Śląska był wielokrotnie nagradzany. Jako poeta debiutował w 1955 r.
Czas jeszcze – słońce stoi ponad lasu piłą
Konarów wyostrzonych do ostatnich liści.
Wiesz, że jesteś jak gdyby nigdy cię nie było?
Resztę sercu pozostaw –
Nim skończy się wyścig – pisał w wierszu „W urodziny”.
A w wierszu „Do końca” poświęconym tematyce śmierci napisał:
Jeszcze tylko zwycięstwo
Już ostatnie po wszystkim