Ministerstwo Finansów przesłało do regionalnych urzędów skarbowych i celno-skarbowych pismo przypominające o zakazie prenumerowania prasy lokalnej oraz pism „Polityka”, „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Puls Biznesu”. Urzędnikom zwrócono też uwagę, żeby ograniczyli zamawianie „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej”.
W piśmie, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Finansów powołało się na wytyczne uzgodnione w maju ub.r. z Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu. Zakaz zamawiania prasy lokalnej i wybranych pism ogólnopolskich oraz ograniczenie prenumeraty „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej” mają wynikać ze standaryzacji zamówienia.
Pracownicy urzędów skarbowych i celno-skarbowych zostali poproszeni o wskazanie tytułów prasowych do prenumeraty na przyszły rok. Za wybór firmy, która będzie odpowiadała za dostarczanie zamówionych pism, odpowiada Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.
W październiku ub.r. szczegółowo opisywaliśmy, że w pierwszej połowie ub.r. zdecydowana większość ministerstw mocno ograniczyła prenumeratę „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska”, natomiast zaczęła zamawiać więcej egzemplarzy „Gazety Polskiej”, „W Sieci” i „Naszego Dziennika”. Resorty podały dokładne dane na ten temat w odpowiedzi na interpelacje poselskie.
Z kolei na początku ub.r. Ministerstwo Sprawiedliwości z katalogu tytułów prasowych, które mogą zamawiać sądy apelacyjne, usunęło „Gazetę Wyborczą”, „Newsweeka” i „Politykę”.
Wicenaczelny i wydawca „Gazety Wyborczej” w grudniu ub.r. podali, że dostają od czytelników informacje o problemach z kupieniem dziennika m.in. na niektórych stacjach benzynowych, pocztach i sądach. O problemach z kupnem „GW” i „Newsweeka” na stacjach Orlenu pół roku wcześniej alarmował Tomasz Lis.