Radio Merkury wraca do historycznej nazwy: Radio Poznań – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Zgodę na tę zmianę wyraziła Rada Mediów Narodowych, teraz kropkę nad „i” musi postawić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Być może zdążymy z formalnościami przed uroczystą galą urodzinową radia, zaplanowaną na 24 kwietnia – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, redaktor naczelny i prezes stacji.
Pełna nazwa poznańskiej rozgłośni to Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Merkury” Spółka Akcyjna i jest ona zapisana w postanowieniach ogólnych statutu spółki. Stacja wykorzystuje skrót Radio Merkury jako identyfikację antenową od 1993 roku. Ponieważ nazwa słabo kojarzy się z Poznaniem, szefostwo stacji zwróciło się z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmianę na historyczną nazwę, Radio Poznań. W lutym wniosek ten pozytywnie zaopiniowała Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji.
Drugim szczeblem administracyjnym opiniującym tę zmianę była Rada Mediów Narodowych. Podczas czwartkowego posiedzenia Rada wyraziła pozytywną opinię, przy jednym głosie wstrzymującym się.
– To dobra wiadomość. Aż do 1993 roku stacja nosiła nazwę „Radio Poznań”, i to była dobra nazwa, kojarząca się z Poznaniem. „Radio Merkury” często kojarzyła się z komercyjną stacją, więc czas najwyższy wrócić do korzeni – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.
24 kwietnia Merkury zaczyna obchody 90-lecia swojego istnienia. Na początek zaplanowano uroczystą galę. Z naszych informacji wynika, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego narzucono szybki tryb wydania decyzji o zmianie nazwy wielkopolskiego radia, tak żeby informację o niej udało się ogłosić publicznie w trakcie tej gali. – Jeśli jednak Ministerstwo nie zdąży, nic się nie stanie. Obchody urodzinowe stacji trwają cały rok, mamy jeszcze kilka takich ważnych punktów, kiedy będzie to można ogłosić – zaznacza Filip Rdesiński.