Wielbili go hipisi i podróżnicy. W całej Polsce, a potem na świecie, pojawiły się napisy „Tu byłem. Tony Halik” – napisane sprejem na murach, scyzorykiem na drewnie, ołówkiem na restauracyjnym stole. Zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem, przeżył kilka różnych życiorysów: był Polakiem i Argentyńczykiem, czasem Indianinem; najczęściej strącanym pilotem II wojny światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu dla NBC z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, pilotem Juana Peróna i odkrywcą ukrytej stolicy Inków.
W książce Mirosława Wlekłego czytelnicy przemierzają blisko osiemdziesiąt lat życia zmarłego w 1998 Halika i tysiące kilometrów na kilku kontynentach. W imponującym „śledztwie” autor dotarł do wielu miejsc i ludzi znających Halika – od sędziwej pani pamiętającej Miecia z młodości, przez przyjaciół w Argentynie i Meksyku, syna w USA, po rodzinę i współpracowników w Polsce, z Elżbietą Dzikowską, Ryszardem Badowskim (twórcą telewizyjnego „Klubu sześciu kontynentów”, który wylansował Halika) i aktorem Kazimierzem Kaczorem. By być jak Tony Halik, Wlekły zasiadł nawet do spróbowania legendarnych byczych jąder, nie mówiąc o smakowaniu dokumentów naszej bezpieki, która siłą rzeczy interesowała się „łakomym kąskiem” w postaci reportera amerykańskiej telewizji z argentyńskim paszportem chcącym osiedlić się w Polsce.
Z okazji premiery książki Wydawnictwo Agora zaprasza na dwa spotkania autorskie, które odbędą się następująco: w piątek, 17 marca br. do Klubu Komediowego, gdzie „Klancyk! gra Halika” oraz w czwartek, 30 marca br. do Centrum Premier Czerska 8/10 na „Spotkanie podróżników”, w którym udział zapowiedzieli m.in. Elżbieta Dzikowska, Martyna Wojciechowska i Marek Kamiński.
Co więcej, we wtorek, 4 kwietnia br. premierę będzie miał audiobook „Tu byłem. Tony Halik”, czytany przez Jerzego Stuhra.
Mirosław Wlekły jest reporterem „Dużego Formatu” „Gazety Wyborczej”. Ukończył Uniwersytet Wrocławski i Polską Szkołę Reportażu.Jest autorem książki „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”.Publikował w antologiach, jest także współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne.
Był nominowany do nagród: „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i im. Beaty Pawlak.