Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w szóstej edycji konkursu, Kapituła wyłoniła następujących finalistów (kolejność alfabetyczna):
- Marek Chyliński „Noc zbójców” (Silesion.pl)
- Henryk Dedo, Waldemar Kasperczak „Pieśń Spartakusa” (Polskie Radio Program 1)
- Barbara Gruszka-Zych „Mazdą do nieba” (Gość Niedzielny)
- Beata Netz „Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera” (TVP Katowice, TVP Kultura)
- Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk, Dariusz Kortko „Jak z nut” (reportaż multimedialny, wyborcza.pl)
- Maciej Szczawiński, Beata Netz „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura)
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych i 5 radiowych, 13 internetowych).
Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.
Ogłoszenie zwycięzcy oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w piątek 21 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena w Malarni).
***
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek z zagadnieniami związanymi z problematyką województwa śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy i nie musi być tematem wiodącym.
Pula nagród wynosi 50 tys. zł.