Polskie Radio przez „Klątwę” wycofało patronat nad spektaklami Teatru Powszechnego

Polskie Radio wypowiedziało Teatrowi Powszechnemu w Warszawie umowę na patronaty nad jego spektaklami – dowiedział się „Presserwis” i Press.pl. Powodem jest inscenizacja „Klątwy” Stanisława Wyspiańskiego.

– Polskie Radio, jako nadawca publiczny, nie może firmować treści niezgodnych z zapisami ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącymi poszanowania przekonań religijnych – informuje Łukasz Kubiak, rzecznik Polskiego Radia. Teatr Powszechny nie chce sprawy komentować. – Informacje dotyczące warunków zawarcia i rozwiązania umowy pomiędzy partnerami są poufne – ucina Mateusz Węgrzyn, rzecznik prasowy teatru.

Z naszych informacji wynika, że Polskie Radio miało ramową umowę patronacką z Teatrem Powszechnym. Podpisując ją pod koniec ub.r., spółka nie znała dokładnych planów repertuarowych.

Zarówno Polskie Radio, jak i Teatr Powszechny zaznaczają, że zamierzają dalej współpracować.

Spektakl „Klątwa” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego miał premierę w Teatrze Powszechnym w sobotę 18 lutego. Przedstawienie wyreżyserował Chorwat Oliver Frljić. Wzbudziło ono kontrowersje. „Papież na szubienicy. Naturalnej wielkości pomnik Jana Pawła II zawisa nad sceną, na stryczku. Z tabliczką »obrońca pedofilów«. Wcześniej długie i namiętne fellatio wykona na figurze (z doczepionym dildo) aktorka Julia Wyszyńska” – tak jedną ze scen opisała „Gazeta Wyborcza”.