Dotacja z MKiDN na promocję czytelnictwa dla Radia Kraków, nie dla RDC, TVP3, TV Trwam, Agory i „TP”

Dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na promocję czytelnictwa otrzymało m.in. Radio Kraków. Wsparcia nie przyznano natomiast m.in. kilku oddziałom regionalnym Telewizji Polskiej i rozgłośniom regionalnym, a także spółce związanej z TV Trwam, Agorze i Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.

Radio Kraków otrzymało 47,2 tys. zł na realizację w br. audycji „Sąd nad książką” i „Radiowy klub książki”. Przypomnijmy, że ze współtworzenia tej pierwszej zrezygnowała Paulina Małochleb, zarzucając stacji zablokowanie odcinka dotyczącego powieści Michała Olszewskiego z „Gazety Wyborczej”, natomiast prezes rozgłośni zaznaczył, że emisja odcinka został przesunięta o miesiąc.

Ogółem w rozstrzygniętej właśnie edycji konkursu dofinansowanie przyznano ok. 80 podmiotom, głównie bibliotekom, fundacjom, ośrodkom kultury, teatrom i instytutom. Najwięcej otrzymały Fundacja ABCXXI ­ Cała Polska czyta dzieciom (433,2 tys. zł na tegoroczną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”), Fundacja Burza Mózgów (266 tys. zł na Festiwal Literatury dla Dzieci), Książnica Pomorska im St. Staszica w Szczecinie (142,5 tys. zł na Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy (136,8 tys. zł na LiterObrazki ­ VI Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci), Zakład Narodowy im. Ossolińskich (129,2 tys. zł na Festiwal Tradycji Literackich. Rozdział I: Mickiewicz / Różewicz) oraz Fundacja „Kultura nie boli” na Big Book Festival ­ Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania (w br.185,25 tys. zł, w 2018 roku – 180,5 tys. zł, a w 2019 roku – 189,05 tys. zł).

Wsparcia nie otrzymało natomiast prawie 400 podmiotów. Wśród nich są Polskie Radio RDC i Radio Parada (obie rozgłośnie zgłosiły po dwa projekty), TVP3 Katowice, TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio Warszawa, Radio Sopot, Bonum (na akcję społeczną „Czytaj! ­ to najlepsza inwestycja, na jaką Cię stać” na antenie TV Trwam), Agora (na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki) oraz Fundację „Tygodnika Powszechnego” (na akcję społeczną „Lekcje Czytania” w latach 2017­2019).

Brak dotacji na „Lekcje Czytania” skrytykował publicysta „Tygodnika Powszechnego” Grzegorz Jankowicz. Zaznaczył, że resort nie przyznał wsparcia akcję drugi rok z rzędu. – Jaki cel mają nieuzasadnione działania Ministerstwa Kultury, trudno powiedzieć. Trudno odgadnąć, czemu pominięto również wsparcie dla Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Dni Tischnerowskich, Nagrody Kościelskich, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznania Poetów i Klubu Jagiellońskiego – wyliczył. Decyzje w sprawie dofinansowania nie są ostatecznie, do 27 lutego można się od nich odwołać.