Dziennikarze wyśmiali sugestię TVP Info, że maseczka z „Gazety Wyborczej” przypomina czapkę Armii Czerwonej

W serwisie internetowym TVP Info pojawiła się notka, w której zauważono, że dołączona w czwartek do „Gazety Wyborczej” (Agora) maseczka antysmogowa może kojarzyć się z budionówką – czapką noszoną przez żołnierzy Armii Czerwonej. W tekście zacytowano wpis twitterowy, w którym do maseczki dodano czerwoną gwiazdę. Wielu dziennikarzy wyśmiało tekst jako absurdalny i oparty na zmanipulowanej grafice.

Maseczka przeciwsmogowa została dodana do czwartkowego wydania „Gazety Wyborczej”. W piątek po południu w serwisie TVP.info zamieszczono tekst „Ekoprezent od ‘GW’. Maska przeciwsmogowa w kolorach budionówki”, w którym stwierdzono, że maseczka przypomina kolorystycznie budionówkę – czapkę noszoną przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Przy tekście opublikowano wpis twitterowicza o nicku BratWodza, który do grafiki promującej maseczkę dodał czerwoną gwiazdę symbolizującą Armię Czerwoną. W pierwotnej wersji notki dodano wpis z fotomontażem pokazującym, jak wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski ma założoną i budionówkę i maseczkę antysmogową (z czerwoną gwiazdą). Ponadto w grafice zapowiadającej tekst umieszczono maseczkę z gwiazdą. Po paru godzinach zmieniono górną grafikę (maseczka nie ma już czerwonej gwiazdy) oraz usunięto fotomontaż z Jarosławem Kurskim.

W tekście podobieństwo maseczki i budionówki skomentował dr Jerzy Targalski, historyk współpracujący m.in. z „Gazetą Polską”. – Maseczka w kolorach bolszewickich, która została dołączoną do Wybiórczej to podświadome działanie dziennikarzy z Czerskiej. Całą historię walki ze smogiem przez gazetę Michnika odbieram jako przygotowaną operację wyciągania pieniędzy od ludzi i nabijania ich w butelkę – stwierdził Targalski.

W artykule nie zaznaczono wprost, że wpisy twitterowicza BratWodza są oparte na przerobionej grafice z maseczką.

Z tego, że TVP Info na poważnie podało informację o skojarzeniu maseczki z budionówką, żartowali na Twitterze niektórzy dziennikarze, część nie mogła uwierzyć, że ukazał się tekst z taką tezą.

– Jeśli dr Targalski wypowiada się w fejkowym tekście w TVP Info to z niego taki specjalista od dezinformacji, jak z koziej d… trąbka – ocenił Dariusz Ćwiklak z „Newsweeka”. – Nie, nie będę się wyśmiewała z kolejnych odpałów TVP ale „ekspert ds.dezinformacji” SRLSY? I to jeszcze Targalski – napisała Sylwia Czubkowska z „Dziennika Gazety Prawnej”. – Niektórym się wszystko kojarzy z… wiadomo czym – stwierdził Adam Ozga z TOK FM. – Polecam tropicielowi dezinformacji panu Misiewiczowi – ironizował Roman Osica z Radia ZET. – TVP Info z Targalskim robią aferę na fejku. Ale to żenujące – oceniła Kataryna.

– Ahahahaha! Płaczę ze śmiechu. Ciekawe, że sam na to nie wpadłem, a trochę się na tej symbolice znam :)))) – napisał Vadim Makarenko z „Gazety Wyborczej”. – Hahahahaha. Medium narodowe i dr Targalski o maseczce antysmogowej dołączonej do „Wyborczej” :))))))) – stwierdził Roman Imielski z Wyborcza.pl.

– 02.02.2017 r. – wydarzyło się naprawdę. Chyba nie to miał na myśli Wiśniewski, śpiewając o „żadnych granicach” – skomentował Dariusz Grzędziński z „Faktu”. – Ludzie „GW” zobowiązali się do tego przy Okrągłym Stole. Teraz wypełniają do końca zdradliwą i antypolską umowę z komunistami. #wieszwiecej – zakpił Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co.

W ostatnich miesiącach krytyczne materiały o „GW” parę razy pojawiły się w „Wiadomościach” TVP1. Tydzień temu opisano spadki sprzedaży „GW” w kontekście wypowiedzi Romana Imielskiego, że Unia Europejska powinna wspierać media opiniotwórcze. Na początku stycznia br. sugerowano, że do dziennika i całej Agory płynie nadal dużo pieniędzy z tych samorządów, którymi nie kierują politycy PiS. W grudniu poinformowano, że „GW” pierwszy raz pod względem średniej sprzedaży ogółem została wyprzedzona przez „Super Express”, a pod koniec października – że w Agorze rozpoczęto zwolnienia grupowe.

Z kolei dziennikarze „Gazety Wyborczej” od wielu miesięcy krytykują działania kierownictwa Telewizji Polskiej oraz zarzucają jej programom informacyjnym i publicystycznym, że są prorządowe. W tym tygodniu „GW”, tak samo jak „Newsweek”, podała informacje o podwyżkach dla zarządu i premiach dla dyrektorów publicznego nadawcy. TVP szybko zdementowała te doniesienia.