Dwaj nasi dziennikarze: Witold Gałązka i Maciej Dorosiński zostali laureatami tegorocznej nagrody Karbidka, przyznawanej przez Wyższy Urząd Górniczy oraz Fundację Bezpieczne Górnictwo im. Wacława Cybulskiego.
W tym roku to wręczane za promocję bezpieczeństwa w górnictwie wyróżnienie zostanie przyznane już po raz czwarty. W poniedziałek, 10 lutego, ośmioosobowa kapituła ogólnopolskiego konkursu Karbidka, pod przewodnictwem dr. inż. Piotra Litwy, postanowiła uhonorować pięć osób w dwóch kategoriach.
Oprócz wspomnianych reprezentantów naszego wydawnictwa w kategorii „Prasa i portale internetowe” laureatką Karbidki 2014 została też Karolina Baca-Pogorzelska z dziennika Rzeczpospolita. W kategorii “Radio i telewizja” Karbidki otrzymają Przemysław Adamski z TVP Katowice oraz Andrzej Lampart z TVP Wrocław. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 kwietnia, podczas XVI konferencji z cyklu “Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” w Zawierciu.
– Dziennikarze są sojusznikami nadzoru górniczego w podwyższaniu standardów bezpieczeństwa w polskim przemyśle wydobywczym. Konkurs ten jest formą podziękowania za całoroczny trud dziennikarski. Przyznając nagrody, doceniamy rzetelność zawodową, pracowitość, samodzielność i determinację w podejmowaniu tematów, z którymi trudno się przebić w natłoku informacji sensacyjnych i wydarzeniowych na łamy gazet, newsowe strony portali internetowych, anteny radiowe i telewizyjne – podkreśla Piotr Litwa, prezes WUG.
Karbidki dla dziennikarzy nawiązują do historycznej lampki górniczej. Organizatorzy konkursu są przekonani, że media publiczne mogą być edukacyjnym “kagankiem” w upowszechnianiu dobrych praktyk w górnictwie.