737 materiałów o chaosie w polskim samolocie rządowym wracającym z Londynu znalazło się w polskich mediach w ciągu trzech dni. Wszystkie tydzień po wydarzeniu, choć wizycie towarzyszyli dziennikarze, m.in. z TVP, Polskiego Radia, PAP i dzienników. Kto był wśród zaproszonych?
Na nasze zlecenie Press-Service Monitoring Mediów przeanalizował liczbę przekazów medialnych o bałaganie związanym z powrotem przedstawicieli polskiego rządu i korpusu prasowego z wizyty w Londynie. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 28 na 29 listopada br. Do momentu ujawnienia sprawy przez Zbigniewa Parafianowicza w “Dzienniku Gazecie Prawnej” (5 grudnia br.) o sprawie nikt nie informował. Dopiero po jego publikacji tematem zainteresowały się inne media. Press-Service Monitoring Mediów naliczył na ten temat aż 737 materiałów (od 5 grudnia do 7 grudnia – godz. 16). Najczęściej informowano o tym w internecie – 463 przekazy (najwięcej razy agregator treści Najnowsze-wiadomosci.eu, Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl i Polskieradio.pl). Radio informowało 143 razy (najczęściej Tok FM i Polskie Radio 24), telewizja – 83 (najczęściej TVN 24, TVP Info i Polsat News), a prasa – 57.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie ujawniła nam listy dziennikarzy, którzy polecieli z rządem do Londynu. Udało nam się jednak ustalić, że na liście zaproszonych oprócz Parafianowicza byli dziennikarze, operatorzy i fotoreporterzy: Małgorzata Dzieciniak i Robert Wiącek (ekipa TVP), Magdalena Białkowiec i Rafał Skrzypiec (ekipa Telewizji Republika), Paweł Palembas i Mateusz Samulski (ekipa TV Trwam), Magdalena Cedro (PAP), Radosław Pietruszka (PAP), Tomasz Majka (IAR), Patryk Michalski (RMF FM), Radosław Gruca (“Fakt”), Damian Burzykowski (“Fakt”), Michał Karnowski (“W Sieci”), Joanna Kowalkowska (“Gazeta Polska Codziennie”), Artur Kowalski (“Nasz Dziennik”), Bartek Godusławski (“Puls Biznesu”), Stanisław Kowalczuk (Eest News), Krystian Maj (Forum), Andrzej Iwańczuk (Reporter), Anna Kowalska (“Super Express”), Andrzej Lange (“Super Express”). Na liście zaproszonych był też Marcin Wrona, ale wydarzenie obsługiwał londyński korespondent stacji Maciej Woroch.